Projekt: Młodzieży do dzieła
„Projekt dofinansowany ze środków
Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022–2033”
Celem głównym projektu jest zwiększenie zaangażowania młodzieży (osób pomiędzy 15 a 29 rokiem życia) w życie publiczne województwa śląskiego poprzez podniesienie ich kompetencji (w rozumieniu wiedzy, umiejętności i postaw) skutkujących wzrostem poziomu reprezentatywności ich interesów co stanie się do 2023-12-31.Projekt będzie realizowany na kilku płaszczyznach: wsparcie liderów lokalnych, wsparcie środowisk lokalnych, wypracowanie inicjatyw obywatelskich, zainicjowanie porozumienia środowisk lokalnych na rzecz działań regionalnych.
Grupa docelowa
Grupa docelowa to:
A. Członkowie Rad Młodzieżowych (organu kolegialnego o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym), przedstawiciele Uniwersytetów, Samorządów (uczniowskich, studenckich, doktoranckich), Klubów Młodzieży i innych organizacji tzw. młodzieżowych (aktywnych w danej społeczności).
B. Młodzi obywatele społeczności lokalnych jak również organizacji działających na rzecz młodzieży (działające jako NGO’s i jako JSFP np. przy np. Domach Kultury, Centrach Kształcenia itp.), organizacje działające na rzecz młodzieży, w tym np. instytucje samorządowe, instytucje wyznaniowe itp.), którzy być może staną się w przyszłości członkami ciał kolegialnych tj. rady młodzieżowe / inicjatorami działań młodzieżowych. Beneficjentami ostatecznymi uczestniczącymi w projekcie będą wyłącznie osoby w wieku 15-29.
Warsztaty „Realizator Innowacji Obywatelskich” (RIO)
W całym cyklu uczestnicy nabędą umiejętności liderskie (program Youth Leadership), potrzebne do prowadzenia grup projektowych i realizowania młodzieżowych - lokalnych działań społecznych, nt. metod motywowania i pozyskiwania innych do działania. Warsztaty poprowadzą trenerzy posiadający bogatą wiedzę i doświadczenie w/w tematów. Uczestnicy w trakcie warsztatów zapewnione będą mieli materiały dydaktyczne przygotowane przez trenerów, transport na miejsce szkoleń, poczęstunek. Warsztaty mają również na celu wykształcenie umiejętności liderskich oraz nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu podejmowania i inicjowania działań obywatelskich. Liderzy będą stanowić motor napędowy do działania dla środowisk młodzieżowych.
Warsztaty „Warsztaty Aktywnego Innowatora” (dalej WAI)
Pierwsza część warsztatów będzie polegać na uczestniczeniu grupy w badaniach Profi Competence Test (kompleksowe badanie kompetencji oraz obszarów wsparcia) i podniesienia dzięki nim aktywności młodzieży w wypracowanych planach działania).
Tematyka będzie poświęcona m.in. diagnozie lokalnych problemów społecznych i obywatelskich (nowatorskie narzędzie diagnostyczne), coaching, komunikacja i konsultacje społeczne, elementy warsztatów ożywienia obywatelskiego, jak planować innowacyjne inicjatywy i jak je właściwie realizować, sztuka osiągania celów, jak planować długofalowo i strategicznie, zdobywanie poparcia dla inicjatyw młodzieżowych, pozyskiwania środków na rozwój społeczeństwa, zagadnienia jak promować idee rad młodzieżowych, media społecznościowe dla młodzieży (jak korzystać i promować idee w mediach społecznościowych).Warsztaty zostaną przygotowane przez wykształconą w projekcie grupę A, przedstawicieli środowisk młodzieżowych. Odpowiadają oni za stronę organizacyjną WAI w swojej gminie/środowisku lokalnym. Przedstawiciele Grupy A podczas WAI spełnią rolę asystentów techniczno-merytorycznych, tj. w grupach warsztatowych są liderami, motywują innych do pracy, przygotowują arkusze do pracy w grupach. W każdej gminie w WAI weźmie udział średnio 10 zainteresowanych osób (w jej skład wchodzą: Grupa A i przedstawiciele środowiska lokalnego np. przedstawiciele Rady Młodzieżowej, Klubów Młodzieżowych organizacji młodzieży oraz dotychczas niebiorący udziału w projekcie młodzieży np. przedstawiciele środowisk młodzieżowych tj. np. samorządy uczniowskie/studenckie, osoby fizyczne – warsztaty otwarte dla grupy 15-29. Tematyka warsztatów: Innowacje Społeczne, diagnoza problemów lokalnych i zasobów jakimi dysponuje moje środowisko. Tworzenie propozycji inicjatyw lokalnych w oparciu o diagnozę problemową, ich opracowanie i wybór najlepszych inicjatyw do realizacji w środowisku lokalnym. Ponad to tematyka poruszana podczas spotkania może obracać się wokół takich zagadnień jak: sztuka prowadzenia dialogu obywatelskiego, metody prowadzenia dialogu, struktura prowadzenia konsultacji, jak prowadzić konsultacje społeczne, jak wspierać młodzież w inicjatywach społecznych, planowanie strategiczne – długofalowe myślenie o rozwiązywaniu problemów.
Event - Aktywny Młody w każdej gminie”
Podczas uroczystości planuje się by grupę środowiska reprezentowała Grupa A + przedstawiciele NGO / JST / JSFP – podobnie jak w Grupie B, Event ma charakter otwarty. W Evencie mogą wziąć udział przedstawiciele społeczności lokalnej, jako obserwatorzy lub osoby, które zakładają, że zabiorą głos.
Ponadto wypracowane podczas WAI inicjatywy będą przedstawiane podczas uroczystości - będą prezentowane przez uczestników Eventu i zaproszeni goście poprzez głosowanie wybiorą najlepsze inicjatywy, którymi trzeba najszybciej się zająć. Podczas Eventu zostanie zawarte Porozumienie Środowisk Młodzieżowych na rzecz promocji idei Aktywnej Młodzieży np. działającego w Radach Młodzieżowych w każdej gminie, którego zadaniem będzie promocja tejże idei w województwie i poza nią.
***
***
DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA
w ramach:
PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH NOWEFIO NA LATA 2021-2030, EDYCJA 2022
Celem głównym projektu jest zwiększenie zaangażowania społecznego i obywatelskiego grupy 240 seniorów (osób 60 +) woj. śląskiego poprzez podniesienie za pomocą nowatorskich narzędzi ich kompetencji (w rozumieniu wiedzy, umiejętności i postaw) skutkujących wzrostem poziomu reprezentatywności interesów publicznych (w tym seniorów) w polityce lokalnej i regionalnej województwa, co stanie się do 2023-12-31.
Przewiduje się realizację następujących działań:
1. Warsztaty wyjazdowe "Realizator Innowacji Obywatelskich" - dla 90 przedstawicieli (po sześciu z 15 środowisk), działających na rzecz swoich środowisk m.in. np. zrzeszonych w Radach Seniorów, UTW, SEiR, KS i innych tego typu organizacjach działających na rzecz seniorów.
2. Akcja: Akademia Realizacji Innowacji Obywatelskich - w jej ramach planuję się realizację dwóch inicjatyw:
a. Organizację i obsługę „Skrzynek Obywatelskich”- w 15 gminach;
b. Warsztaty „Warsztaty Aktywnego Innowatora”–WAI dla 15 grup gminnych po 16 os. /gminę prowadzące do wypracowania inicjatyw służących pozyskaniu dofinansowania z środków gminnych, regionalnych i/lub krajowych.
3. Organizację Eventu – „Aktywny Senior w każdej gminie” – podczas którego zostanie podpisane porozumienie na rzecz wspólnego podejmowania działań i inicjatyw związanych z aktywizacją seniorów w województwie śląskim.
Wartość dofinansowania; 240 000,00 zł
Całkowity koszt projektu: 240 000,00 zł
„Projekt pn."Senior - Innowacyjny Obywatel" sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030, Edycja 2022”
Nowe możliwości ...
Projekt jest realizowany w okresie od 01.09.2021 - 31.12.2022
Wartość projektu: 1.123.160,40 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego: 1.067.002,38 zł
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dla 60 osób (36K, 24M), powyżej 30 roku życia, bezrobotnych lub biernych zawodowo, zwłaszcza tych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, w tym zatrudnionych na umowy krótkoterminowe oraz pracujące w ramach umów cywilnoprawnych, których miesięczne zarobki nie przekraczają 120% wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Uczestnicy i Uczestniczki projektu zostaną objęci wsparciem:
-
określenie potencjału zawodowego i IPD,
-
specjalistyczne szkolenia ("miękkie", zawodowe,
komputerowe), -
pośrednictwo pracy,
-
3. miesięczne staże zawodowe.
Więcej informacji: www.nowemozliwosci.frapz.org.pl
Senior – Aktywny Obywatel
Cel projektu:
Celem głównym projektu jest wzmocnienie samoorganizacji oraz zwiększenie wpływu osób starszych (osób 60+) na decyzje dotyczące obywateli województwa śląskiego poprzez podniesienie kompetencji (w rozumieniu wiedzy, umiejętności i postaw) 240 osób, skutkujących wzrostem poziomu reprezentatywności interesów publicznych (w tym seniorów) w polityce lokalnej i regionalnej województwa, co stanie się do 31.12.2021r.
Uczestnicy projektu: seniorzy (wyłącznie osoby 60+) z 15 środowisk seniorskich woj. śląskiego, działający na rzecz swoich Środowisk lokalnych.